GONT DREWNIANY

JAK POWSTAJE NASZ GONT?

Otóż z zimowego cięcia wybiera się najładniejsze sztuki drzewa i tnie się na bale o grubości około 9 cm, potem te bale formatuję się na odpowiednie długości w zależności od przeznaczenia, czyli na gont podstawowy o długości 52-53cm, który układa się na prostych częściach połaci i kliny o długości od 50 do 70cm., które układa się na narożach, koszach, wolich oczkach, lukarnach.

Gdy bale są już sformatowane na odpowiednie długości wtedy zaczyna się proces cięcia gontu.

Gont jest cięty wzdłuż słojów, następnie frezowany i składany w tak zwane kopy gontu, a potem ustawiany jest na powietrzu gdzie schnie w naturalnych warunkach, w takich samych jakie będzie miał po położeniu na dachu.

Oczywiście podczas etapu schnięcia przechodzi dodatkowo NATURALNĄ selekcję i każda sztuka, która przetrwa tę próbę idzie na dach, a defekty są odrzucane.

Gont jest stosunkowo lekkim pokryciem dachowym, jego waga po wyschnięciu wynosi około 18kg/m2, gdzie dla porównania dachówka ceramiczna waży, aż 45-50 kg/m2, dlatego więźby budowane pod gont nie muszą być tak masywne jak pod dachówkę.

Gont układa się na połaciach o kącie nachylenia od 38 do 48st.

Nieprzestrzeganie tego warunku skraca jego żywotność, która przy prawidłowym pokryciu wynosi nawet kilkadziesiąt lat, a to więcej niż blacho dachówka.


Gont można układać bezpośrednio na łaty, przybija się go specjalnymi gwoździami, można także ułożyć go na dachu przy pełnym deskowaniu wtedy należy zastosować kontr łaty w celu dostarczenia odpowiedniej wentylacji pod pokryciem dachowym.

Ten, który zasadził drzewo ... nie żył na próżno...